Fujitsu 14 LVCN
Underhållsvärme 10 grader
Extremt stark i låga temperaturer
Värmer 70-180m²
Kontakta oss gärna på 0171-66 30 20 för mer information!
Tillgänglighet: I lager
20 900 kr
A+
Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN14
Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN14 är en golvmodell som är tystgående och effektiv luftvärmepump, med smidig utformning och design som gör den lättplacerad. Tack vare inomhusdelens låga placering ger den en behaglig värmespridning. Den förbättrar din inomhusmiljö tack vare sitt antiallergena enzymfilter som fångar upp partiklar, kvalster, pollen och damm. Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN 14 har en unik Norden-anpassning med hög värmekapacitet, klarar drift ända ner till -30°C. För hus upp till 125 m2.
Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN 14 är byggd för vårt nordiska klimat och kan monteras under ett fönster och kan då ersätta en gammal elradiator. Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN 14 ger dig behaglig värme på vintern och svalkande kyla på sommaren.
Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN14Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN14
Tyst– Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN 14 är en mycket tystgående och energieffektiv luftvärmepump med smidig design som gör den lättplacerad i de flesta inomhusmiljöer.
Enkel placering – Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN 14 passar mycket bra där det inte finns möjlighet att placera en innerdel traditionellt på väggen. Den lågt placerade inomhusdel ger en behaglig värmespridning från golv till tak. Tack vare sin design passar den in i många typer av inomhusmiljöer och den behagliga design ger många möjligheter vid installation, den kan exempelvis placeras under ett fönster eller i en nisch.
Kompakt Design – Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN14 har en kompakt design som passar alla inomhusmiljöer både för hemmabruk och på kontoret.
Fujitsu Nordic Golv Inverter LVCN14 SkissFujitsu Nordic Golv Inverter LVCN14 Skiss
Underhållsvärme – Bara med ett knapptryck går det att ändra till underhållsvärme på 10 grader. Underhållsvärme är en bra funktion som är användbar för exempelvis sommarstugan.
Tillverkare (märke) | Fujitsu |
---|---|
Energiklass ettiket | A+ |
Energiklass Värme | A+ |
Effekt värme | 5,2 (0,9 - 6,1) kW |
SCOP | 4 |
Energiklass Kyla | A++ |
Effekt kyla | 4,2 (0,9 - 5,2) kW |
SEER | 6,4 |
Garanterad drifttemperatur värmedrift | -30/+24 c |
Ljud (db) | Inne: 22 / 31 / 38 /44 |
Luftrenare | Jonisering + Apple-catechinfilter |
Garanti (år) | 5 |
Modellbeteckning innedel | AGYG14LVCB |
Mått innedel Höjd-Bredd-Djup | 600 x 740 x 200 |
Innedelens vikt | 14 |
Modellbeteckning utedel | AOYG14LVCN |
Mått utedel Höjd-Bredd-Djup | 620 x 790 x 290 |
Utedelens vikt | 40 |
Kylmedium | R410 |
Nätspänning (V) | 230 |
Rekommenderad avsäkring amp | 13 |
El-koppling via | utedel |
Rördimension | 1/4 ’’–1/2” |
Max rörlängd (m) | 3-20 |
Max höjdskillnad (m) | 15 |
service | Ja |
Välj rätt installation!
Vi på E-klok erbjuder installation i hela landet och arbetar endast med de bästa montörerna på varje ort.
Vi utgår alltid från vår "Standard-installation" med 4 meter rör och erbjuder på de flesta orter möjlighet att köpa till eldragning för alla som installerar sin första värmepump.
-Standard-installation passar de flesta och speciellt utbytes-installationer då vi använder befintlig el och bjuder på nedmontering om den nya pumpen ska sitta på samma ställe.
-Eldragning passar perfekt för dig som INTE byter ut en pump utan ska installera en helt ny.
Då drar vi el till närmaste lämpliga elpunkt så att du får en komplett installation.
Alla våra installationer utförs av certifierade kyltekniker och vi lämnar alltid 1 års garanti på vårt jobb!
Hur beställer jag installation?
Installationen beställs genom att gå in på den värmepump ni vill beställa och i "rullgardinen" välja den installation ni tycker passar er bäst!
Standard-installation är en lite enklare installation som passar bra när man ska byta ut sin gamla värmepump.
Den inkluderar bl.a. upp till 4 meter rör, plastkanal, dräneringsslang och signalkabel. Här ingår ingen el utan endast en 2,5 meter stickpropp.
- Montering av en innedel (max 2,5 meter från golvet)
- Håltagning i trä, tegel, gips och lätt betong
- 4 meter rördragning
- 4 meter vit plastkanal
- 4 meter signalkabel
- Montering av utedel (max 1,5 meter från marken)
- En väggkonsol
- 4st vibrationsdämpare
- 4 meter dräneringsslang
- Vakuumsugning
- Igångkörning
- Stickkontakt 2,5 meter eller befintlig/förberedd el
- Nedmontering av gammal pump förusatt att nya pumpen ska sitta på samma ställe
- *Vägen till adressen måste vara färdbar. Ötillägg tillkommer för öar utan fast broförbindlse (eller bilfärja som går minst en gång i halvtimmen)
- *Bortforsling av gammal pump eller embalage ingår ej
Eldragning passar dig som ska installera en ny värmepump och som inte har förberett el till utedelen.
- Eldragning - ansluts till närmaste gruppsäkring. (Utanpåliggande kabel används vid installationen max 10 meter)
*Utbygge av elcentral ingår ej.